XT Laserový laserový rezací stroj
Existuje mnoho aplikácií laserového rezacieho stroja pri spracovaní kovových materiálov. Vďaka svojej vysokej účinnosti a vysokej kvalite rezu hotových výrobkov sa stala štandardnou konfiguráciou stanice na spracovanie plechu. Kovový laserový rezací stroj je najväčším trhom v priemysle laserových rezacích strojov.
Keď však niektorí zákazníci používajú rezanie laserom, na prednom a zadnom povrchu podkladového materiálu je veľa otrepov. Tieto otrepy nielenže ovplyvnia efektivitu práce výrobného tímu, ale potrebujú aj viac ľudských zdrojov, aby sa podieľali na brúsení hrubých hrán, čo je časovo náročné a prácne.
Keď táto situácia nastane, nie je to problém samotnej rezačky, ako si ľudia myslia, ale nesprávna obsluha.
V procese spracovania platní ovplyvní kvalitu spracovania čistota pomocného plynu laserového rezacieho stroja a nastavenie parametrov procesu rezania.
Takže čo je to burr?
V skutočnosti sú otrepy zvyškové častice roztavené a znovu stuhnuté na povrchu kovových materiálov - energia generovaná laserovým lúčom zaostrujúcim na povrch obrobku sa vyparí a vyfúkne trosku.
V dôsledku nesprávnej následnej prevádzky nebola roztavená látka včas odstránená a „zavesená na stenu“ na povrch podmateriálu.
1. Pomocný plyn -- tlak a čistota
Pomocný plyn má funkciu vyfukovania trosky v reznej drážke na povrchu obrobku po natavení materiálu v reznej stope podmateriálu. Ak sa plyn nepoužíva, po ochladení trosky sa vytvorí otrep.
Preto by mal byť tlak plynu dostatočný a primeraný (príliš malý na to, aby sa dal vyfúkať -- priľnavosť, rezanie; príliš veľký na roztavenie -- veľké zrno, kepr). Tlak sa mení v závislosti od dosky a vhodný tlak je možné nájsť pomocou testovacej skúšky.
Okrem toho by mal byť pomocný plyn čistý, čo vedie k zníženiu rýchlosti pohybu laserovej hlavy po povrchu obrobku (pomocný plyn nedokáže na 100 % vyvolať dostatočnú chemickú reakciu s podmateriálom),
Rýchlosť sa spomalí a rez je hrubý alebo sa dokonca nedá prerezať.
Okrem toho, podľa zisťovania relevantných údajov, príslušný zákon zmeny tlaku pomocného vzduchu je: keď sa na rezanie dosky z uhlíkovej ocele používa kyslík (pomocný plyn): keď sa hrúbka plechu zväčší z 1 mm na 5 mm, rezný tlak rozsah klesá na 0,1-0,3MPa, 0,1-0,2MPa, 0,08-0,16MPa, 0,08-0,12MPa, 0,06-0,12MPa v poradí;
Keď sa hrúbka stredne hrubého a hrubého plechu z uhlíkovej ocele zvýši zo 6 mm na 10 mm, zodpovedajúci rozsah tlaku pomocného plynu - kyslíka sa postupne zníži na 0,06-0,12 MPa, 0,05-0,10 MPa a 0,05-0,10 MPa; Pri rezaní nerezového plechu dusíkom (pomocným plynom): keď sa jeho hrúbka zvýši z 1 mm na 6 mm, rezný tlak sa zmení z 0,8-2,0 MPa na 1,0-2,0 MPa na 1,2-2,0 MPa, čo je vysokotlakové rezanie.
2. Nastavenie parametrov - poloha zaostrenia, poloha nábehu rezu Keď má zákazník pripravený laserový rezací stroj, je lepšie nechať zariadenie odladiť skúsenou obsluhou.
Preto by mali byť parametre rezu čo najviac upravené. Tlak vzduchu, prietok, ohniskovú vzdialenosť a rýchlosť rezania je potrebné niekoľkokrát upraviť. Parametre poskytované strojom nedokážu rezať vysokokvalitný obrobok.
Príliš vysoká poloha zaostrenia spôsobí, že otrepy „napučia“ a otrepy sú veľmi tvrdé a strana nie je hladká. Vyžaduje tiež viacnásobné ladenie na nájdenie polohy zaostrenia.
Prívodný drôt by mal byť riadne vzdialený od podmateriálu, aby sa zabránilo miestnemu prehriatiu a "roztavenej hrudke" na zadnej strane podmateriálu. Nábehová čiara je relatívna k nábehovému otvoru.
Otvor na úder do oblúka sa tiež nazýva "začiatočný otvor rezania". Priemer otvoru na narážanie oblúka je väčší ako bežný rezací šev. Preto, aby sa zlepšila kvalita rezu a ušetril plech, mal by byť otvor na úder oblúka umiestnený na šrot plechu a rezaný nie spoľahlivo blízko obrysu dielu. A nábehová čiara je zavedená dvoma spôsobmi: priamka a oblúk.
Napríklad parametre laserového rezacieho stroja na rezanie nerezového prívodného drôtu.
1. Pri rezaní 1-3 mm nehrdzavejúcej ocele použite jedinú metódu (malý kruh alebo spomalenie).
2. Pri rezaní 3-6 mm nehrdzavejúcej ocele použite dva spôsoby (rezanie malého kruhu alebo zníženie rýchlosti).
3. Tlak vzduchu pri rezaní malého kruhu je 1,5-krát vyšší ako pri rezaní.
Vo všeobecnosti, keď sa na prednom a zadnom povrchu submateriálu objavia otrepy, možno ich skontrolovať a vyriešiť z nasledujúcich hľadísk:
1. Ohnisko lúča sa odchyľuje od hornej a dolnej polohy.
2. Výstupný výkon laserového rezacieho stroja nestačí.
3. Rýchlosť rezania drôtu rezacieho stroja je príliš nízka.
4. Čistota pomocného plynu nestačí.
6. Únavová prevádzka laserového rezacieho stroja.
Rezanie laserom s optickými vláknami je presná metóda rezania a často chyba v údajoch spôsobí jeho abnormálnu prevádzku, preto by sa malo postupovať prísne, aby sa znížili chyby.