XT Laser - Laserový rezací stroj
Pri rezaní kovových materiálov laserovým rezacím strojom sa rezný účinok a rýchlosť líšia v závislosti od materiálu. Niektoré materiály nie sú vhodné na spracovanie laserovým rezacím strojom. Pri použití laserových rezacích strojov sú uhlíková oceľ a nehrdzavejúca oceľ najideálnejšími reznými materiálmi. "Materiály, bez ohľadu na rýchlosť rezania alebo rezný efekt, môžu dosiahnuť ideálny stav. Aké ďalšie materiály môžu rezacie stroje laserom rezať okrem uhlíkovej ocele a nehrdzavejúcej ocele?"
Konštrukčná oceľ.
Tento materiál funguje lepšie pri rezaní kyslíkom. Použite laser v nepretržitom režime. Pri obrábaní veľmi malých kriviek riadiaci systém mení rýchlosť posuvu úpravou výkonu lasera. Pri použití kyslíka ako pracovného plynu môže byť rezná hrana mierne oxidovaná. Pre dosky s hrúbkou do 4 mm je možné použiť dusík ako procesný plyn na vysokotlakové rezanie. V tomto prípade nebude rezná hrana oxidovaná. Komplexné obrysy a malé otvory (priemer menší ako hrúbka materiálu) by sa mali rezať v pulznom režime. Tým sa zabráni odrezaniu ostrých rohov.
Čím vyšší je obsah uhlíka, tým ľahšie stvrdne rezná hrana a tým je pravdepodobnejšie spálenie rohov.
Dosky s vysokým obsahom zliatiny sa rezajú ťažšie ako dosky s nízkym obsahom zliatin. Zoxidované alebo pieskované povrchy môžu zhoršiť kvalitu rezu.
Zvyškové teplo na povrchu dosky má negatívny vplyv na rezný efekt. Pri platniach s hrúbkou presahujúcou 10 mm je možné dosiahnuť lepšie výsledky použitím špeciálnej laserovej platne a nanášaním oleja na povrch obrobku počas spracovania. Olejový film znižuje priľnavosť nečistôt k povrchu a výrazne uľahčuje rezanie. Olejový film neovplyvňuje účinok rezania. Aby sa eliminovalo napätie, odreže sa iba oceľová doska, ktorá prešla sekundárnou úpravou. Nečistoty v roztavenej oceli v podmienkach varu môžu mať v skutočnosti významný vplyv na rezný účinok. Aby bolo možné rezať konštrukčnú oceľ s čistým povrchom, musia sa dodržiavať nasledujúce tipy:.
kremík≤ 0,04% je prvá voľba, vhodná pre laserové spracovanie. Kremík < 0,25 % môže byť v niektorých prípadoch mierne znížený. Si <0,25% nie je vhodné na rezanie laserom a môže poskytovať horšie alebo nekonzistentné výsledky. Poznámka: Pre oceľ St52 je prípustné množstvo podľa noriem DIN Si≤ 0,55 %. Tento indikátor je príliš nepresný na laserové spracovanie. Rezanie nehrdzavejúcej ocele vyžaduje použitie kyslíka a nezáleží na tom, či sú okraje zoxidované.
Dusík sa používa na získanie hrán, ktoré sú bez oxidácie a otrepov bez ďalšej úpravy.
V dôsledku možného vysokého výkonu lasera a použitia vysokotlakového dusíka môže byť rýchlosť rezania rovnaká alebo vyššia ako rýchlosť kyslíka. Na rezanie nehrdzavejúcej ocele nad 4 mm dusíkom bez vytvárania otrepov je potrebné upraviť polohu zaostrenia. Resetovaním polohy zaostrenia a znížením rýchlosti možno dosiahnuť čistý rez, aj keď malým otrepom sa samozrejme nedá vyhnúť.
Potiahnutím vrstvy olejového filmu na povrchu dosky možno dosiahnuť lepšie výsledky perforácie bez zníženia kvality spracovania. Pre nehrdzavejúcu oceľ zvoľte rezanie kyslíkom: pre hrubé dosky nad 5 mm znížte rýchlosť posuvu a použite pulzný laserový režim. Na prepichovanie a rezanie je použitie trysiek z hliníka a zliatiny hliníka s rovnakou výškou vhodnejšie na rezanie v nepretržitom režime. Hoci má hliník vysokú odrazivosť a tepelnú vodivosť, v závislosti od typu zliatiny a výkonu lasera je možné hliník rezať na hrúbku 6 mm a možno ho rezať pomocou kyslíka alebo vysokotlakového dusíka.
Pri rezaní kyslíkom je rezná plocha drsná a tvrdá. Vytvára sa len malé množstvo plameňa, ale pri použití dusíka je ťažké ho odstrániť a povrch rezu je hladký. Pri obrábaní dosiek pod 3 mm je možné po optimalizácii a nastavení dosiahnuť rezanie takmer bez otrepov. Pri hrubších plechoch sa môžu vyskytnúť otrepy, ktoré sa ťažko odstraňujú. Čistý hliník má vysokú čistotu a je ťažké ho rezať.
Čím vyšší je obsah zliatiny, tým ľahšie je materiál rezať.
Odporúčanie: Hliník môžete rezať iba vtedy, ak máte na svojom systéme nainštalovaný „tlmič reflektorov“. V opačnom prípade môže odraz poškodiť optické prvky. Titánové dosky sú rezané pomocou argónu a dusíka ako procesných plynov. Ďalšie parametre nájdete v chrómniklovej oceli.
Meď a mosadz.
Odporúčanie: Hliník môžete rezať iba vtedy, ak máte na svojom systéme nainštalovaný „tlmič reflektorov“. V opačnom prípade môže odraz poškodiť optický prvok.
Zliatina titánu.
Rezanie titánových platní pomocou argónu a dusíka ako procesných plynov. Pre ďalšie parametre sa pozrite na niklovo-chrómovú oceľ, červenú meď a mosadz, ktoré majú vysokú odrazivosť a vynikajúcu tepelnú vodivosť. Mosadz s hrúbkou menšou ako 1 mm je možné rezať pomocou dusíka.
Meď s hrúbkou menšou ako 2 mm je možné rezať a procesným plynom musí byť kyslík. Odporúčanie: Meď a mosadz je možné rezať iba vtedy, keď je na systéme nainštalované zariadenie na "reflexnú absorpciu". V opačnom prípade môže odraz poškodiť optický prvok.