XTLaser - Laserový rezací stroj
Tradičné spracovanie plechu
Pretože (CNC) rezacie stroje používajú hlavne lineárne rezanie, aj keď dokážu rezať plechy dlhé 4 metre, možno ich použiť iba na spracovanie plechov, ktoré si vyžaduje iba lineárne rezanie. Všeobecne sa používa v odvetviach, ktoré vyžadujú iba lineárne rezanie, ako je rezanie po sploštení.
CNC/revolverové dierovacie stroje majú väčšiu flexibilitu pri obrábaní kriviek. Dierovací stroj môže mať jednu alebo viac sád štvorcových, kruhových alebo iných špeciálnych požiadaviek na dierovacie stroje, ktoré dokážu spracovať špecifické plechové obrobky naraz, najčastejšie v priemysle podvozkov a skríň. Požadovaná technológia spracovania je najmä rezanie rovných, štvorcových a kruhových otvorov s relatívne jednoduchými a pevnými vzormi. Výhodou je jednoduchá grafika a rýchla rýchlosť spracovania tenkých plechov, nevýhodou je obmedzená schopnosť dierovania pri hrubých oceľových plechoch. Aj keď je možné dierovanie, povrch obrobku sa stále zrúti, čo si vyžaduje formu. Cyklus vývoja formy je dlhý, náklady sú vysoké a stupeň flexibility nie je dostatočne vysoký.
Rezanie plameňom, ako primitívna tradičná metóda rezania, malo nízke investície a nízke požiadavky na kvalitu spracovania. Ak sú požiadavky príliš vysoké, možno to vyriešiť pridaním mechanického procesu spracovania, ktorého je na trhu veľmi veľké množstvo. Teraz sa používa hlavne na rezanie hrubých oceľových plechov nad 40 mm. Jeho nevýhodou je nadmerná tepelná deformácia pri rezaní, príliš široký rez, plytvanie materiálom, pomalá rýchlosť spracovania a vhodný len na hrubé opracovanie.
Rezanie vysokotlakovou vodou je použitie vysokorýchlostných vodných lúčov zmiešaných s diamantovým pieskom na rezanie dosiek. Nemá takmer žiadne obmedzenia týkajúce sa materiálov a hrúbka rezu môže dosiahnuť takmer 100 mm. Je vhodný aj pre materiály, ktoré sú náchylné na praskanie pri tepelnom rezaní, ako je keramika a sklo. Dá sa rezať a materiály ako meď a hliník, ktoré majú silnú laserovú odrazivosť, sa dajú rezať vodným lúčom, ale rezanie laserom má značné prekážky. Nevýhodou rezania vodou je, že rýchlosť spracovania je príliš pomalá, príliš špinavá, nie je šetrná k životnému prostrediu a spotrebný materiál je tiež vysoký.
Plazmové rezanie a jemné plazmové rezanie sú podobné rezaniu plameňom. Teplom ovplyvnená zóna je príliš veľká, ale presnosť je oveľa vyššia ako pri rezaní plameňom. Rýchlosť má tiež rádový skok a stáva sa hlavnou silou pri spracovaní dosiek. Skutočný limit presnosti rezu špičkového domáceho CNC jemného plazmového rezacieho stroja dosiahol spodnú hranicu rezania laserom a rýchlosť rezania 22 mm dosky z uhlíkovej ocele dosiahla viac ako 2 metre za minútu. Čelo rezu je hladké a ploché, s najlepším sklonom. Regulujte teplotu v rozmedzí 1,5 stupňa. Nevýhodou je príliš veľká tepelná deformácia a veľký sklon pri rezaní tenkých oceľových plátov. V situáciách, kde sa vyžaduje presnosť a spotrebný materiál je relatívne drahý, je bezmocný.
Laserové spracovanie má nasledujúce vlastnosti:
1. Hustota výkonu lasera je vysoká a teplota materiálu po absorpcii lasera rýchlo stúpa, topí sa alebo sa vyparuje. Dokonca aj materiály s vysokými bodmi topenia, vysokou tvrdosťou a krehkosťou môžu byť spracované laserom.
2. Neexistuje žiadny kontakt medzi laserovou hlavou a obrobkom a nie je problém s opotrebovaním nástroja.
3. Obrobok nie je ovplyvnený silou triesky pri obrábaní.
4. Priemer bodu laserového lúča môže byť malý ako mikrometre a čas pôsobenia môže byť krátky ako nanosekundy a pikosekundy. Zároveň môže kontinuálny výstupný výkon vysokovýkonných laserov dosahovať rádovo kilowatty až desiatky tisíc wattov, takže lasery sú vhodné na presné mikrospracovanie a tiež na veľkoplošné spracovanie plechov.
5. Laserový lúč je ľahko ovládateľný. V kombinácii s presnými strojmi, technológiou presného merania a elektronickými počítačmi môže dosiahnuť vysokú automatizáciu a presnosť spracovania.
Rezanie laserom je technologická revolúcia v spracovaní plechu a "obrábacie centrum" v spracovaní plechu. Laserové rezanie má vysokú flexibilitu, rýchlu rýchlosť rezania, vysokú efektivitu výroby a krátky výrobný cyklus produktu, ktorý si získal široký trh pre zákazníkov. Laserové rezanie nemá reznú silu a nedeformuje sa počas spracovania. Žiadne opotrebovanie nástroja, dobrá prispôsobivosť materiálu. Jednoduché aj zložité diely môžu byť rezané laserom pre presné rýchle prototypovanie. Rezný šev je úzky, kvalita rezu je dobrá, stupeň automatizácie je vysoký, obsluha je jednoduchá, náročnosť na prácu je nízka a nedochádza k znečisteniu. Môže dosiahnuť automatické rezanie a usporiadanie materiálu, zlepšiť využitie materiálu, znížiť výrobné náklady a mať dobré ekonomické výhody. Táto technológia má dlhú efektívnu životnosť.