XT Laser - Stroj na rezanie plechu laserom
Stroje na rezanie kovov sa niekedy označujú ako stroje na rezanie kovov laserom, pretože väčšina procesov rezania kovov teraz používa laserové rezacie stroje na nahradenie tradičných procesov. Preto existujú len určité rozdiely v terminológii. Obľúbené obrábacie stroje sú najmä preto, že sa stále viac používajú kovové materiály, ktoré boli predtým ťažko spracovateľné. S rozvojom technológie tradičné metódy spracovania plechov už nedokážu spĺňať moderné výrobné potreby. Vznik laserových rezacích strojov na plech priniesol revolučné zmeny v metódach spracovania kovových materiálov.
Rezanie kovov je dôležitým výrobným procesom v priemyselnom stavebníctve a iných oblastiach. Stroje na rezanie kovov, tiež známe ako kovové laserové rezacie stroje alebo laserové rezacie stroje na plech, uvoľňujú energiu, keď je laserový lúč ožiarený na povrch kovového obrobku, aby sa roztavil a odparil, aby sa dosiahol účel rezania alebo vyrezávania. Majú vysokú presnosť, rýchle rezanie, nie sú obmedzené na obmedzenia vzoru rezu, automatická sadzba šetrí materiály a hladké rezy, nízke náklady na spracovanie a ďalšie vlastnosti.
Rozumie sa, že nová generácia pokročilých laserových rezacích systémov má dobré optické režimy, malé rezné švy a vysokú presnosť; Mechanická nadväzujúca rezacia hlava sa pri pohybe priamo dotýka plechu a zaostrenie lasera zostáva nezmenené. Rýchlosť a kvalita rezu sú rovnomerné a konzistentné po celej pracovnej ploche; Vďaka dvojitému polohovaniu vodiacej koľajnice a prenosu guľôčkovou skrutkou má vysokú rýchlosť, vysokú presnosť, hladký pohyb, dobrý dynamický výkon a dlhú životnosť; Obrábací stroj je vybavený protikolíznymi koncovými spínačmi a polyuretánovými protikolíznymi dorazovými tyčami vo vertikálnom aj horizontálnom smere pohybu, čo zaisťuje maximálnu bezpečnosť pri práci stroja; Automatický programovací systém priamo generuje obrábacie programy z grafických súborov a počítač simuluje dráhu obrábania grafiky, čím zlepšuje efektivitu obrábania a využitie materiálu.
Obrábacie stroje ako nový typ nástroja sa stále viac využívajú v rôznych priemyselných odvetviach. Ako sa teda laserové rezanie používa a ako sa dá rozlíšiť kvalita rezania laserom?
Po prvé, energia lasera sa koncentruje vo forme svetla do lúča s vysokou hustotou, ktorý sa prenáša na pracovný povrch, aby vytvoril dostatočné teplo na roztavenie materiálu. Okrem toho vysokotlakový plyn koaxiálny s lúčom priamo odstraňuje roztavený kov, čím sa dosahuje účel rezania. To naznačuje, že spracovanie rezaním laserom sa zásadne líši od mechanického spracovania obrábacím strojom.
Využíva laserový lúč vysielaný z laserového generátora, ktorý je zaostrený do laserového lúča s vysokou hustotou výkonu prostredníctvom systému externých obvodov. Laserové teplo je absorbované materiálom obrobku a teplota obrobku prudko stúpa. Po dosiahnutí bodu varu sa materiál začne vyparovať a vytvárať diery. Keď sa lúč pohybuje vzhľadom na obrobok, materiál nakoniec vytvorí štrbinu. Parametre procesu (rýchlosť rezania, výkon lasera, tlak plynu atď.) a trajektóriu pohybu pri delení riadi CNC systém a troska na štrbine je odfukovaná pomocným plynom pod určitým tlakom.
Počas procesu rezania kovu laserom sa pridávajú aj pomocné plyny vhodné pre rezaný materiál. Počas rezania ocele sa kyslík používa ako pomocný plyn na vytváranie exotermických chemických reakcií s roztaveným kovom na oxidáciu materiálu, pričom tiež pomáha odfukovať trosku vo vnútri mriežky. Pre kovové diely s vysokými požiadavkami na presnosť spracovania je možné zvoliť dusíkový plyn ako pomocný plyn v priemysle.
Mnoho kovových materiálov, bez ohľadu na ich tvrdosť, je možné rezať bez deformácie pomocou laserového rezacieho stroja na plechy (v súčasnosti najmodernejší kovový laserový rezací stroj dokáže rezať priemyselnú oceľ s hrúbkou takmer 100 mm). Samozrejme, pre materiály s vysokou odrazivosťou, ako je zlato, striebro, meď a hliníkové zliatiny, sú tiež dobrými vodičmi prenosu tepla, čo sťažuje alebo dokonca znemožňuje rezanie laserom (niektoré ťažko rezateľné materiály je možné rezať pomocou pulzného laserového lúča, pretože extrémne vysoký špičkový výkon pulznej vlny môže okamžite zvýšiť absorpčný koeficient lúča materiálu).