Aké sú ťažkosti pri laserovom rezaní stredných a hrubých plechov?

- 2023-06-30-

Laserový rezací stroj Xintian

V súčasnosti, s rýchlym vývojom technológie výroby laserového rezacieho stroja a neustálym zdokonaľovaním CNC technológie, sa zariadenia na spracovanie vláknitým laserom rýchlo používajú na trhu rezania plechov.

Vývoj a technologické aktualizácie zariadení na rezanie laserom sú čoraz rýchlejšie a mnohí používatelia sa stretávajú s mnohými problémami pri rezaní hrubých plechov. Podľa informácií o spätnej väzbe trhu, hrúbka, kvalita rezania a cena rezacích zariadení na spracovanie plechov segmentovali skupinu aplikácií na trhu, najmä pre používateľov malých a stredných podnikov v tejto oblasti, ktorí naliehavo potrebujú znížiť rozsah hrúbky plechu a vysokokvalitný vysokovýkonný vláknový laserový rezací stroj s kompletným zariadením na spracovanie. Aké sú teda ťažkosti laserových rezacích strojov pri rezaní hrubých plechov?

Štrbina je príliš úzka, čo má za následok zvýšené tepelné straty. Zníženie rýchlosti rezania zvyšuje tepelné straty v oblasti rezu. Hlavnou formou tepelných strát je vedenie tepla a čím väčšia hrúbka, tým väčšia strata vedením tepla a nižšia rýchlosť rezania.

Odstraňovanie materiálu v spodnej časti rezu sa stalo nekonzistentným, hoci laser prenikol cez hrubú platňu a na dne sa prichytilo veľké množstvo trosky. Tvorba trosky je spôsobená nízkou priemernou teplotou rezu v spodnej časti rezu, čo je tiež spôsobené veľkou stratou energie. V tomto prípade kvalita rezu zvyčajne nie je vysoká.

Vláknový laser má malý priemer bodu a obmedzenú hĺbku ohniska. Hoci stroj na rezanie vláknovým laserom môže udržiavať vysokú hustotu výkonu lasera v rámci hĺbky rezu kovových stredne hrubých plechov, nie je vhodný na rezanie a odstraňovanie trosky v dôsledku malého priemeru lúča a jemného rezného švu. To kladie vyššie požiadavky na režim, rozptyl bodov, kolimáciu, tvarovanie a rozsah vláknového lasera a tiež predstavuje značné ťažkosti pre kvalitu procesu rezania kovových stredných a hrubých dosiek vláknovým laserom.

Úloha a vplyv kvality a tlaku pomocného plynu. Vezmite si ako príklad kyslík; Kyslík hrá veľmi dôležitú úlohu pri rezaní stredne hrubých platní z uhlíkovej ocele pomocou laseru s optickými vláknami. Laser dopadá na povrch obrobku a vytvára malé otvory. Keď sa laserový lúč pohybuje v smere rezu, okolo malých otvorov a rezných švov sú oxidované a roztavené látky. Čistota a tlak kyslíka majú významný vplyv na rezanie laserom. Kyslík s vysokými nečistotami a nevhodným tlakom nemôže poskytnúť dostatočnú energiu na vytvorenie vysoko tekutého roztaveného materiálu na dne rezu, čím sa znižuje kvalita rezu a rýchlosť rezania.

Meraním kvality a tlaku pomocného plynu v rôznych polohách rezu sa zistilo, že čím je šev rezu užší, tým je účinok pomocného plynu horší, a tým ťažšie je udržať kvalitu rezu. Pre kvalitu rezu je preto rozhodujúce zabezpečenie vhodnej šírky rezu, kvality pomocného plynu a kontroly tlaku vzduchu. Rozdiel v geometrickom tvare vedie k zníženiu kvality rezu inflexných bodov. Pri laserovom rezaní hrubých plechov sa uhol sklonu čela tavenia stáva výrazným, čo povedie k zníženiu koeficientu absorpcie lasera materiálu, čím sa zabezpečí kvalita rezu zvýšením rezného výkonu a znížením reznej rýchlosti.

Laserové rezacie stroje budú široko používané v oblasti rezania kvôli ich vysokej miere konverzie svetelného bodu, vysokej presnosti rezu, flexibilnej schopnosti spracovania, dobrej kvalite rezu a prispôsobivosti.