XT Laser - kovový laserový rezací stroj
Od svojho vzniku boli stroje na rezanie kovov laserom postupne uznávané spotrebiteľmi. Aké sú výhody tradičných rezacích metód, ktoré nemožno porovnávať s laserovými rezacími strojmi? Najprv sa pozrime na charakteristiky rezania laserom a rezania drôtom: najnovšie bežné zariadenia na rezanie laserom, hlavne rezanie vláknovým laserom, vyznačujúce sa hlavne vysokou rýchlosťou rezania, dobrou kvalitou rezu a nízkymi nákladmi na spracovanie.
Tradičné rezanie drôtom:
Drôtové rezanie môže rezať iba vodivé materiály, čo obmedzuje rozsah jeho použitia a vyžaduje reznú chladiacu kvapalinu počas procesu rezania. Napríklad koža nie je vhodná na použitie. Nebojí sa znečistenia vodou a reznou kvapalinou a nedá sa odrezať drôtom.
Okrem toho, podľa typu použitého drôtu sa súčasné rezanie drôtu delí na rýchly drôt a pomalý drôt. Drôt je vyrobený z molybdénového drôtu a možno ho použiť na viacnásobné rezy. Drôty sa používajú pomaly a možno ich použiť iba raz. Kovový drôt má viac aplikácií ako molybdénový drôt, pretože je veľmi lacný.
Výhodou tradičného rezania drôtom je, že môže dosiahnuť jednorazové tvarovanie rezania dosiek, ale rezná hrana bude veľmi drsná.
Po diskusii o charakteristikách rezania laserom a tradičného rezania drôtom stručne porovnajme ich princípy rezania a nevýhody:
Princíp rezania laserom: Vysoká teplota generovaná ožiarením laserovým lúčom s vysokou hustotou energie roztaví rez rezaného materiálu, čím sa dosiahne rezanie. Preto by rez kovového materiálu nemal byť príliš hrubý, inak môže byť tepelne ovplyvnená zóna príliš veľká na rezanie.
Rezanie laserom má široké uplatnenie, pretože dokáže rezať väčšinu kovov bez obmedzenia tvaru.
Tradičný princíp rezania drôtom: Pomocou molybdénového drôtu na rezanie kovového drôtu sa elektrifikuje na výrobu rezacieho materiálu pri vysokej teplote, ktorý sa zvyčajne používa ako forma. Tepelne ovplyvnená zóna je rovnomernejšia a menšia. Môže dosiahnuť rezanie hrubých plechov, ale rýchlosť rezania je pomalá a môže rezať iba vodivé materiály, čo vedie k menšej konštrukčnej ploche.
Nevýhodou je, že existuje spotrebný materiál a náklady na spracovanie sú vyššie ako náklady na rezanie laserom.
S rozvojom priemyselného dopytu majú spracovateľské podniky stále vyššie požiadavky na hromadnú výrobu, čo znamená, že čím vyššia je efektivita práce, tým vyššia je rýchlosť rezania kovov. Vysokokvalitné, lacné rezanie laserom je vhodnejšie pre potreby modernej výroby, zatiaľ čo rezanie drôtom postupne stráca svoju konkurencieschopnosť na trhu.
Od vývoja laserových rezacích strojov ceny laserových rezacích strojov neustále klesajú v dôsledku nárastu výrobcov. Mnoho odvetví spracovania plechov a kovov si nevyberá laserové rezacie stroje z veľkej časti kvôli ich tradičnému zariadeniu na rezanie "kuracích rebier". Mali by sme nabrať odvahu vzdať sa „kuracích rebier“ vývoja upínacej továrne a kúpiť si laserový rezací stroj, ktorý už vlastne nie je drahý, a užiť si vysokorýchlostné a presné metódy spracovania!